Jdi na obsah Jdi na menu
 


6 základních rybářských uzlů – znáte je?

6 základních rybářských uzlů – znáte je?

Několik základních spolehlivých uzlů musí mít všichni rybáři „v ruce“, ovládat je o půlnoci stejně dobře jako v šest ráno, v horkém letním dni i s prokřehlými prsty. Přitom stačí jich znát jen pár, každý si časem oblíbí ty své, na které nedá dopustit, protože mu vyhovují nejvíc. Uzly se liší podle použití – jiný použijeme na spojení různě širokých vlasců, jiný na spojení s očkem nebo do zarážky.

Tip: Než uzel zatáhnete, navlhčete ho vodou, aby se v něm zmenšilo tření a nepoškozovalo vlasec.

 

1. Jednoduchý uzel do očka

Snadný a přesto oblíbený uzel k navázání do očka si oblíbilo a používá ho mnoho rybářů. Pro vytvoření jednoduchého uzlu do očka můžeme použít vlasec, i pletenku. 

Prvně protáhneme smyčku očkem háčku a nebo obratlíku, poté omotáme volný konec kolem všech ostatních vlasců, provlečeme volný konec smyčkou a postupně dotáhneme oba konce. Vhodné je vlasce předem navlhčit proti krabatění.

 

2. Grinner

Jeden z nejspolehlivějších a přitom také jeden z nejsnadnějších rybářských uzlů, to je grinner. Hodí se na navazování háčků. Jen se místo spojení dvou vlasců hodí na navázání vlasce na háček s očkem, koncová olova s očkem a obratlíky. 

Návazec provlékneme jednou či dvakrát očkem háčku. Po provlečení očkem háčku omotáme pětkrát návazec směrem od očka a potom se vrátíme k očku háčku, kde nám vzniklo oko a tím prostrčíme konec návazce. Vznikne nám další oko, kterým opět prostrčíme konec návazce a vše dotáhneme k háčku a utáhneme.

Názorný postup:

 

3. Dvojitý grinner

Zvládli jste grinner? Pak pro vás bude hračka uvázat ho nadvakrát a vytvořit tím další plnohodnotný uzel. Pevný spojovací uzel dvojitý grinner vytvoříte ze dvou vlasců, které mohou být různě široké. Postupujte podle nákresu. Oproti prvnímu postupu platí, že nejdřív uvážete jednu stranu a teprve potom začínáte s druhou. Nezapomeňte vlasce navlhčit a ovažte je kolem alespoň 6xkrát.

Názorný postup:

Jak vypadá jeho vázání ve skutečnosti:

 

4. Zarážkový uzel

Když chcete vytvořit pohyblivou zarážku na nastavení hloubky splávku nebo k označení místa na vlasci, vyzkoušejte zarážkový uzel. Popis pro jeho vytvoření naleznete na obrázku. Jako materiál pro zarážku lze použít bavlnku, pletenou šňůrku nebo tenký vlasec. Hrubost materiálu a počet ovinů v uzlu ovlivní konečnou velikost zarážky.

Názorný postup:

 

 

5. Krvavý uzel

Tímto klasickým rybářským uzlem pevně upevníte do očka háček, obratlík, nástrahu na přívlač nebo jiné rybářské pomůcky. Postupujte podle videa, ovinů udělejte pro dobrou pevnost pět až osm a nakonec uzel dobře dotáhněte.

Názorný postup:

 

 

 

6. Uzel na háček

I když je zmíněn jako šestý a poslední, uzel na háček byste určitě neměli v učení se uzlům vynechat, svým významem a spolehlivostí patří mezi základy základů. Hodí se na vázání háčku mimo očko a je velmi spolehlivý (při osmi až dvaceti ovinech). Popis pro jeho vytvoření naleznete na obrázku. Vlasec by měl po utažení vycházet před lopatkou.

Názorný postup: